راهکارهای نوین در تخریب ساختمان

به جای تخریب ساختمان با شیوه هایی همچون انفجار با دینامیت یا تخریب جزء به جزء سازه با ماشین آلات سنگین، در شیوه های نوین، شرکت های ژاپنی ساختمان ها را به دقت طبقه به طبقه ویران می کنند. در نمای خارجی اینطور به نظر می رسد که با اجرای این شیوه ساختمان رفته رفته کوچک می شود تا کاملاً از بین برود. یکی از شیوه های تخریب طبقه به طبقه ساختمان، شروع کار از بالاترین طبقه است. در این سیستم تخریب ساختمان از بالاترین طبقه ساختمان شروع می شود. پیرامون هر طبقه در دست تخریب یک پوسته معماری مانند یک سقف کاذب کشیده می شود که علاوه بر دور نگه داشتن فضای در دست تخریب از فضای بیرون، مانند یک عایق صدا هم عمل می کند. یک سیستم جرثقیل سقفی معلق در داخل فضای در دست تخریب نصب می شود و به عملیات تخریب کمک می کند. پس از آنکه تعدادی از طبقات تخریب شدند، ستون های نگه دارنده سقف کاذب به مرور پایین آورده می شوند. سپس این روند تا پایین ترین طبقه، برای هر کدام از سطوح ساختمان تکرار می شود. استفاده از این رویکرد در تخریب ساختمان چندین مزیت عمده دارد:

  • ذرات معلق گرد و غبار، سیلیکا و اکسیدها در محیط بیرون پخش نمی شوند.
  • مصالحی که به دقت از هم جدا می شوند می توانند مجدداً بازیافت شوند و مورد استفاده قرار گیرند.
  • می توان با تبدیل انرژی ناشی از پایین آوردن مصالح ساختمان، انرژی قابل استفاده تولید کرد. یک سیستم مبدل الکتریکی، روند پایین آوردن مصالح تا زمین را به منبعی برای تأمین توان یک باتری در محل کارگاه تبدیل می کند. روند کار به این شکل است که انرژی پتانسیل گرانشی که مصالح به دلیل ارتفاع از سطح زمین در خود ذخیره کرده اند حین پایین آمدن به انرژی جنبشی تبدیل می شود و با کار گرفتن از این انرژی و ورود آن به مبدل می توان به شکلی قابل استفاده درآورد. این انرژی الکتریکی تولید شده را می توان برای روشن کردن محیط کارگاه و نیز سایر تجهیزات فعال در محل به کار گرفت.

تخریب از پایین به بالا : یک سیستم هوشمندانه مشابه هم می تواند به کار گرفته شود که به جای تخریب از بالا به پایین، طبقات را یکی یکی از پایین به بالا از بین ببرد. در این روش تخرییب ساختمان از طبقه همکف شروع می شود، اجزاء هر طبقه به آهستگی از هم جدا می شوند و طبقه بعدی پایین آورده می شود. این شیوه مزایای خاص خودش را دارد. انجام کار تخریب در پایین ترین طبقه زمان تخریب و همچنین آلودگی صوتی را به نبت کاهش می دهد. در این شیوه همچنین از انجا که لازم نیست مصالح از بالا به پایین حمل شوند، جداسازی و بازیافت آنها به شکل راحت تری انجام می شود. البته مشخص است که انجام کار تخریب به شیوه طبقه به طبقه نسبت به انفجار ساختمان یا تخریب آن به شیوه های معمول وقت و هزینه بیشتری می برد، اما این هزینه ها از محل دیگری جبران خواهند شد. کاهش اثر مخرب بر محیط زیست و بازدهی بالاتر بازیافت مصالح در این شیوه می تواند به خوبی هزینه های اضافی را جبران کند. چنین سیستم هایی حتی می توانند درسهایی برای معماران در خود داشته باشند؛ ساختمان هایی با طول عمر محدود را می توان به گونه ای طراحی کرد که روند تخریب آنها هوشمندانه تر انجام شود. به عبارتی طوری ساخته شوند که مسیر مهندسی معکوس در آنها ساده تر پیموده شود .